Mufassal Osmanl Tarihi

Mufassal Osmanl   tarihi PDF
Author: Mustafa Cezar
Publisher:
ISBN: 9789751623409
Size: 57.26 MB
Format: PDF, Docs
Category : Turkey
Languages : tr
Pages : 3668
View: 3233

Get BookKay Ix Sonun Ba Lang C

Kay   IX  Sonun Ba  lang  c   PDF
Author: Ahmet Şimşirgil
Publisher: Timaş Tarih
ISBN: 6050812853
Size: 51.15 MB
Format: PDF, Mobi
Category :
Languages : tr
Pages : 288
View: 4155

Get Book

Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılması neden “İstanbul’un yeniden fethedilmesi” olarak görüldü? II. Mahmud, içkiden mi vefat etti? Sultan Mahmud’a kim, neden “Gâvur Padişah” dedi? Tanzimat Fermanı hangi şartlar altında, nasıl ilan edildi? Tanzimat Fermanı, Osmanlı adaletnamelerine hangi yönden benzer? Abdülaziz Han, Yavuz Sultan Selim’den 350 sene sonra Mısır’a seyahat eden ilk padişah mıydı? Avrupa seyahatine çıkan ilk Osmanlı padişahı kimdi? Sultan Abdülaziz intihar mı etti, yoksa öldürüldü mü? Mahmud Han, ölüm döşeğinde bile Cuma selamlığını terk etmedi. Asâkir-i Mansure Kanunnâmesi’ne koydurduğu hükümlerle, neferlere Kur’an-ı Kerim ve ilmihal derslerini zorunlu tutmuştu.

Slam Tarihi Ve Medeniyeti 13

  slam Tarihi ve Medeniyeti   13 PDF
Author:
Publisher: SIYER BASIM YAYIN DAGITIM SAN. VE TIC. LTD. STI.
ISBN: 6057558448
Size: 72.20 MB
Format: PDF, Mobi
Category : Religion
Languages : tr
Pages :
View: 7149

Get Book

Yirminin üzerinde editör ve 200'e yakın yazarın bir araya gelerek oluşturduğu İslâm Tarihi ve Medeniyeti Külliyatı 15 ciltten oluşan eser uzun bir çalışma neticesinde okuyucularıyla buluştu. Bu alanda araştırma yapanlar için temel kaynak mahiyetini taşıyan eser 10 bin sayfadan oluşuyor. 250'ye yakın konu başlığı ile oldukça hacimli bir çalışma. Yazılar 200'e yakın harita, 1000'in üzerinde görsel ve onlarca tabloyla desteklenmiş. Her cildin sonunda kronoloji, dizin ve zengin bir kaynakça bulunuyor. Alanında uzman, farklı yönleriyle bilim dünyası ve topluma katkıda bulunmuş olan İslam Tarihçileri'nin kalemiyle İslam tarih ve kültürünü çok yönlü olarak ele almaktır. Böylelikle okuyucular geçmişin kültür, birikimlerinden faydalanarak geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceklerdir. Türkiye'den çeşitli üniversitelerimizdeki tarihçilerinin yazdıkları bütünüyle telif bir İslam tarihidir. Yazarların her biri uzmanlık alanlarıyla ilgili bir konuyu derinlemesine incelemişlerdir. Bu sayede okuyucular, günümüzü anlamlandırmada ve geleceğe yön vermede geçmişin bilgi, birikim ve kültürünü daha etkin kullanabileceklerdir.

New Perspectives On Safavid Iran

New Perspectives on Safavid Iran PDF
Author: Colin P. Mitchell
Publisher: Taylor & Francis
ISBN: 1136991948
Size: 76.47 MB
Format: PDF, ePub, Mobi
Category : History
Languages : en
Pages : 256
View: 1322

Get Book

Dedicated to the renowned Safavid historian Roger Savory, this book brings together a collection of studies on the Safavid state of Iran (1501-1722) from the perspectives of political, social, literary, and artistic history. Savory, a doyen of Safavid studies in the 1960s and 1970s, was responsible for expanding and popularizing the study of Iran in the 16th and 17th century. To celebrate this legacy, well-established scholars of medieval and early modern Iran have contributed specific studies reflecting an array of research interests and specializations, which include critical re-examinations of issues of gender, literature, art and architecture, cultural and linguistic currents, illustrated historical chronicles, and courtly and administrative practices under the Safavid dynasty. This unique compilation is indicative of a growing interest in Iran and Iranian studies in both the academic and public spheres, and as such contains a number of new perspectives which will serve to supplement and re-interpret the existing corpus of Safavid scholarly literature to date. It will be an important text for scholars of world history and Middle East studies, as well as to historians in general.

Mufassal T Rk Hukuk Tarihi

Mufassal T  rk Hukuk Tarihi PDF
Author: Prof. Dr. Abdullah Demir
Publisher: Astana Yayınları
ISBN: 6059623743
Size: 34.23 MB
Format: PDF, ePub
Category : Law
Languages : tr
Pages : 458
View: 2224

Get Book