Eski Zaman Kad Nlar

Eski Zaman Kad nlar  PDF
Author: Nihad Sırrı Örik 1958
Publisher: NETWORK YAZILIM
ISBN:
Size: 53.23 MB
Format: PDF, Mobi
Category : Turkey
Languages : tr
Pages : 106
View: 5193

Get Book

Vaktiyle kendilerinden bir iki yerde, bazı vesilelerle bahsetmiştim. Haklarında bütün bi- -ip hatırladıklarımı toplu bir şekilde, gittikçe çoğalıp birbir­leri üzerine yığılan yılların tesiriyle hafızam zaafa uğrama­dan önce, daha acı ve doğru bir ifade ile ihtiyarlıktan dolayı perişan olmadan önce kaydetmek istiyorum. Bir roman ol­mayan bu sahifeler tabiî tarih de değildir. Fakat bazı taraf­larında tarih gibi roman unsurları da bulunduğunu sanıyo­rum. Gönlüm de okuyucularımın bu sahifeleri sevmesini istiyor. Maalesef hiç ziyaret edemediğim mezarlarında taşla­rı çoktan devrilmiş olmak gereken bu eski zaman kadınları­nın hiç değilse isimlerini bellemelerini istiyor. İlâve edeyim ki, annem hariç bu kadınlardan ancak iki­sini, babamın büyük annesi Sabure ve annesi Hasibe Hanım­ları şahsen gördüm ve sonuncu tarafından büyütüldüm. Kendilerinden bahsedeceğim diğer hanımların ikisi, yâni an-> nemin annesi Ayşe Sıdıka ve Sabure Hanımın ortağı Naime Hanımlar ben doğmadan önce ölmüşler. Hasibe Hanımın ortağı Fehime Hanımın ise ne zaman öldüğü, hattâ, binde bir ihtimâl ile hâlen sağ olup olmadığı meçhulümdür. Zira, bundan yarım asır evvel, Sivastan babama bir mektup yolla­yıp bir iltimasta bulunarak cevabını istemiş, fakat adresini bildirmeği unutmuş. Ondan sonra da kendisinden artık hiç bir haber alınamamış...

Eski Zaman Kad Nlar Aras Nda

Eski zaman kad nlar  aras nda PDF
Author: Nahid Sırrı Örik
Publisher: Oglak Yaynclk
ISBN:
Size: 57.54 MB
Format: PDF, ePub, Docs
Category : Turkey
Languages : tr
Pages : 156
View: 109

Get BookFacts And Fantasies

Facts and Fantasies PDF
Author: D. Fatma Türe
Publisher: Cambridge Scholars Publishing
ISBN: 1443878790
Size: 16.76 MB
Format: PDF, Kindle
Category : Social Science
Languages : en
Pages : 405
View: 5967

Get Book

The question of women and their rights was a prominent and ongoing topic of debate in the popular press of Turkey in the 1920s. This work presents an insightful analysis of those debates and follows its traces in obscene literature of the period, as a marginal, but influential branch of popular literature. Popular literature of the time carefully scrutinizes urban Istanbul women in particular, from their biological responsibilities to their behavior in the public arena, down to their clothes and their relations with the opposite sex. It was believed that it was urban women above all who threatened the contemporary social order. Bearing in mind that the traditional faith-based, patriarchal Ottoman social system began to disintegrate after the First World War, and was increasingly replaced by a nationalist and modern, but still patriarchal, structure, this book shows that the popular press sought to integrate women as individuals into the new social structure and define them according to common social perceptions. Women who defied society’s definition of the ideal woman were often depicted as heroines in popular obscene stories. While these stories offered a social fantasy in which society’s concerns and paranoia about women turned into reality, from another perspective, they also reflected the ongoing social disintegration after years of secrecy and seclusion, and the excitement and awkwardness felt both by men and women as a result of coexisting in the same environment.

Ottoman Women In Public Space

Ottoman Women in Public Space PDF
Author:
Publisher: BRILL
ISBN: 9004316620
Size: 60.28 MB
Format: PDF, Docs
Category : Social Science
Languages : en
Pages : 306
View: 4650

Get Book

Examining women as economic and political actors, prostitutes, flirts and slaves, Ottoman Women in Public Space argues that women were active participants in the public space, visible, present and an essential element in the everyday, public life of the empire.

Stanbul K Lt R Ve Edebiyat Atlas

 stanbul K lt r ve Edebiyat Atlas  PDF
Author: M. Davut Göksu
Publisher: Türkiye Turing ve Otomobil kurumu
ISBN: 9757641480
Size: 10.61 MB
Format: PDF, ePub
Category : Literary Collections
Languages : tr
Pages : 576
View: 6698

Get BookPeygamberin Son Be Gu Nu

Peygamberin Son Be  Gu nu  PDF
Author: Tahsin Yücel
Publisher: Can Yayınları
ISBN: 9750721527
Size: 10.36 MB
Format: PDF, ePub, Mobi
Category :
Languages : tr
Pages : 309
View: 6417

Get Book

Can Yayınları yirmi beş yıl önce Erdal Öz tarafından kuruldu. Önce ülkemiz çocuk edebiyatının yüzünü değiştirdi, Türkiye'nin çocuklarını düşgücü yüklü, insancıl kitaplarla buluşturdu. Sonra romanları, öyküleri, şiirleri, denemeleri, oyunlarıyla çağdaş klasik dünya edebiyatının başyapıtlarını taşıdı Türkçe'ye. Edebiyatımızın ustalarını kucakladı, gençlerini yüreklendirdi; Türk edebiyatının çeyrek yüzyılın odağı oldu. Yirmi beş yıl boyunca düşünce ve anlatım özgürlüğünü savundu, sansürle savaştı. Bağımsızlığından ödün vermedi, hep kendi ayakları üstünde durdu. Her zaman nitelikli edebiyatı benimsedi, çoksatanların tuzağına düşmedi. Doğru ve güzel Türkçe'yi korumayı ve geliştirmeyi görev bildi. Yirmi beş yılda yirmibeş milyon kitapla bir edebiyat uygarlığı kurdu. Yiröi beşinci yaşımızda, yayınevimizin kurucusu Erdal Öz'den yoksun kalmanın burukluğuyla birlikte, onun ilkelerini koruyup geliştirmenin kararlığını okurlarımızla paylaşıyoruz. Yirmi beş yılı simgeleyen yirmi beş kitap bu paylaşımın eseridir.

Virg L

Virg l PDF
Author:
Publisher:
ISBN:
Size: 22.78 MB
Format: PDF, Docs
Category : Books
Languages : tr
Pages :
View: 5104

Get BookNahit S Rr Rik

Nahit S rr   rik PDF
Author: Ayfer Yılmaz
Publisher:
ISBN:
Size: 19.67 MB
Format: PDF, ePub, Docs
Category : Authors, Turkish
Languages : tr
Pages : 596
View: 7180

Get BookOv Ve Mahrem

 ov ve mahrem PDF
Author: Fatma Karabıyık Barbarosoğlu
Publisher:
ISBN:
Size: 10.89 MB
Format: PDF, ePub, Docs
Category : Hijab (Islamic clothing)
Languages : tr
Pages : 216
View: 5711

Get BookTahsin N Hid In Piyesleri

Tahsin N hid in piyesleri PDF
Author: Tahsin Nahit
Publisher:
ISBN:
Size: 42.14 MB
Format: PDF, Kindle
Category : Turkish drama
Languages : tr
Pages : 380
View: 2050

Get Book

Tahsin Nahit, 1887-1919; Turkish poet and playwright; history and criticism.

Derg H

Derg h PDF
Author:
Publisher:
ISBN:
Size: 56.36 MB
Format: PDF, ePub, Docs
Category : Turkey
Languages : tr
Pages :
View: 3719

Get BookBir Cihan Kaynanas

Bir cihan kaynanas  PDF
Author: Bahriye Çeri
Publisher:
ISBN:
Size: 38.66 MB
Format: PDF
Category : Criticism
Languages : tr
Pages : 496
View: 614

Get Book