The Future Of Ecocriticism

The Future of Ecocriticism PDF
Author: Serpil Oppermann
Publisher: Cambridge Scholars Publishing
ISBN: 1443830976
Size: 31.93 MB
Format: PDF, Docs
Category : Science
Languages : en
Pages : 501
View: 3322

Get Book

As we enter the second decade of the twenty-first century, environmental concerns dominate the media headlines, from rampant poverty in the developing world to nuclear accidents in industrialized nations. How did human civilization arrive at its current predicaments, and what can we do to temper our habits of mind and mitigate society’s environmentally (and socially) destructive behaviors? The field of ecocriticism (also sometimes called “environmental criticism”) attempts to grapple with such issues. A branch of literary and cultural studies that essentially began in North America in the 1970s, ecocriticism is currently one of the most quickly developing areas of environmental research and teaching. The Future of Ecocriticism: New Horizons brings together thirty-two of the latest articles in the field, including work by some of the leading scholars from around the world. Although ecocriticism has been particularly active in North America, Western Europe, and East Asia, important studies of traditional environmental thought, environmental communication strategies, and environmental aesthetics have begun to emerge in every region of this world. This new book, co-edited by three prominent Turkish scholars and a leading American ecocritic, offers a special cluster of Turkish ecocriticism, with a focus on environmental stories and ideas in this culture that bridges Europe and Asia. Another unique feature of The Future of Ecocriticism: New Horizons is the concluding dialogue among the four editors about the current state of the field.

Folklor Edebiyat

Folklor edebiyat PDF
Author:
Publisher:
ISBN:
Size: 77.76 MB
Format: PDF, ePub, Mobi
Category : Folk literature, Turkish
Languages : tr
Pages :
View: 1489

Get BookNotos Yk 59 Ele Tiri Edebiyat Nas L Okunur

Notos  yk  59  Ele tiri  Edebiyat Nas l Okunur PDF
Author: Kolektif
Publisher: Notos Kitap Yayıncılık Eğitim Danışmanlık ve Sanal Hizmetler Tic. Ltd. Şti.
ISBN:
Size: 17.51 MB
Format: PDF, ePub
Category : Literary Criticism
Languages : tr
Pages : 144
View: 5315

Get Book

Eleştiri Edebiyat Nasıl Okunur? • Roland Barthes: “Edebiyat dışında bir şey öğretilmemeli.” • Yazarın Fırçası: Jack Kerouac, Lawrence Ferlinghetti, Allen Ginsberg • Georges Perec: Kitap Düzenleme Yöntemi ve Sanatı Üstüne Kısa Notlar • Virginia Woolf: Androjen Zihin Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos, Ağustos-Eylül, 59. sayısında Eleştiri – Edebiyat Nasıl Okunur? konusuna yöneliyor. Ne kadar çok kitap satıldığı ve ne kadar çok okunduğu değil de, nasıl okunduğu sorusunun asıl soru olduğu bir dönemdeyiz. Nitelikli okuma biçimlerinden uzakta olmak önemli bir sorunsa, edebiyatımızın bir dizi sorununu açıklamak da kolaylaşır. Bu sorunu çözmeden yeni bir sıçrama yapmak neredeyse olanaksız. Edebiyat metinleri nasıl okunur? Soru okurları da, yazarları da ilgilendiriyor. Dosyada Orhan Koçak, Behçet Çelik, Semih Gümüş, Oğuz Demiralp, Savaş Kılıç, James Wood, Maurice Blanchot ve Walter Benjamin’in yazıları yer alıyor. Ayrıca Orhan Pamuk, Murat Gülsoy, Gürsel Korat, Cem Akaş, Nilüfer Kuyaş ve Murat Yalçın da bir edebiyat metnini nasıl okuduklarını, okuma ritüellerini ve okuma biçimlerini değiştiren yazarlardan söz ediyor. Ayrıca dosyada Semih Poroy ve Tan Oral’ın çizimleri yer alıyor. Notos’un bu sayısının ilk söyleşisi Roland Barthes ile edebiyat eğitimi üstüne. İkinci söyleşisi ise Türkçeden Kana Bulanmış Sakal kitabıyla bilinen Brezilyalı yazar Daniel Galera ile. Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Meltem Gürle okumasını zorunlu gördüğü kitapları; Ömür İklim Demir de en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor. Mustafa Orman ve Semra Bülgin kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor. Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Thomas Ligotti, Neslihan Önderoğlu, Muzaffer Abayhan, Nazlı Karabıyıkoğlu, Kemal Çavuş, Çiğdem Aldatmaz, Ömer Arslan, Erkmen Özbıçakçı.

Edebiyatta Ermeniler

Edebiyatta Ermeniler PDF
Author: Murat Belge
Publisher: İletişim Yayınları
ISBN: 9750524934
Size: 79.67 MB
Format: PDF, ePub, Docs
Category : Literary Criticism
Languages : tr
Pages : 252
View: 6321

Get Book

Bu topraklarda bir zamanlar kalabalık bir Ermeni nüfus vardı, toplumun dokusuna yerleşmişlerdi. 1915’te bu doku parçalandı. Milliyetçiliğin homojen bir ulus, bir toplum yaratmayı arzuladığı bu coğrafyada, Ermenilere -küçük bir azınlık olmak dışında- yer yoktu. Oysa yaşanan kıyım, kalan malların paylaşımı gibi üzerine konuşulmayan ama gayet iyi bilinen olaylar toplumsal hafızada yerini almıştı. Bunlar anılarda, romanlarda, hikâyelerde ve şiirde bir görünüp bir kaybolarak varlığını devam ettirdi. Murat Belge Edebiyatta Ermeniler’de, toplumsal hafızada takılıp kalan, edebiyat aracılığıyla ortaya çıkan “Ermenileri” inceliyor. Hangi dönemde, hangi romanda Ermeniler nasıl yer aldılar? Toplumun olağan bir parçası iken ne zaman “düşman” oldular? Kıyım, edebiyatımızda nasıl işlendi? Kıyımın ve mülkiyet transferinin ortaya çıkardığı “yeni” dönem, romanlarda nasıl anlatıldı? Osmanlı’dan Cumhuriyet’e devreden edebî miras içinde Ermenilere ne oldu? Murat Belge ele aldığı roman ve şiir örneklerine bu soruları yöneltirken, bir yandan da milliyetçiliğin edebiyatta hangi zihinsel performanslarla zuhur ettiğini, bastırılanın bilince nasıl çıktığını ve edebî dili nasıl etkilediğini inceliyor.

Stanbul K Lt R Ve Edebiyat Atlas

 stanbul K lt r ve Edebiyat Atlas  PDF
Author: M. Davut Göksu
Publisher: Türkiye Turing ve Otomobil kurumu
ISBN: 9757641480
Size: 80.34 MB
Format: PDF, Docs
Category : Literary Collections
Languages : tr
Pages : 576
View: 6545

Get BookT Rk Edebiyat

T rk Edebiyat  PDF
Author:
Publisher:
ISBN:
Size: 70.84 MB
Format: PDF
Category : Turkish literature
Languages : tr
Pages :
View: 3449

Get BookMill Edebiyat Iir

Mill  edebiyat  iir PDF
Author: Ali İhsan Kolcu
Publisher:
ISBN:
Size: 75.60 MB
Format: PDF, ePub, Docs
Category : Authors, Turkish
Languages : tr
Pages :
View: 603

Get BookDivan Edebiyat

Divan edebiyat  PDF
Author: Gencay Zavotçu
Publisher:
ISBN:
Size: 73.36 MB
Format: PDF, ePub
Category : Characters and characteristics in literature
Languages : tr
Pages : 601
View: 3862

Get Book